2023.05 2 - Ekspert kosmetyczny

Kim jest trycholog?

Trycholog to specjalista zajmujący się skórą głowy i włosami

Mogłoby się wydawać, że jest to młoda dziedzina, tak i nie. Początki trychologii na świecie sięgają roku 1887, gdzie w Anglii zaczęto interesować się badaniami naukowymi włosów. W latach siedemdziesiątych XX wieku przełom w spojrzeniu na trychologię wprowadził profesor Enzo Formentini we Włoszech. Jako pierwszy na świecie stworzył profesjonalną linię preparatów trychologicznych na bazie naturalnych składników, które były dobrane oddzielnie do każdegoschorzenia skóry.Dostępne do tej pory środki dermatologiczne nie przynosiły oczekiwanych efektów na skórę głowy, dlatego Formentini zdecydował się na stworzenie swoich preparatów. Anglia i Włochy są uznawane za kolebkę trychologii w Europie.

W Polsce, aby mianować się trychologiem, wystarczy odbyć szkolenie trychologiczne. Ponieważ branża rozwija się bardzo dynamicznie, na rynku jest wysyp szkoleń trychologicznych, które nie zawsze mają wartość zarówno merytoryczną, jak i praktyczną. Niestety, dzisiaj trychologiem można zostać robiąc zarówno dwudniowy kurs, organizowany przez firmę X, jak i kończąc studia podyplomowe lub magisterskie na uczelni wyższej.

Trychologia jest dziedziną, która skupia w sobie wiedzę z różnych nauk. Aby skutecznie pomóc pacjentowi z problemem skóry lub włosów, trzeba mieć wiedzę medyczną oraz okołomedyczną.

Dobry trycholog zna podstawy chemii ogólnej, edukuje się z receptury i chemii kosmetycznej. Wiedza medyczna potrzebna trychologom to wiedza z: farmakologii, biologii, fizjologii, genetyki czy immunologii. Bardzo przydają się podstawy dietetyki, często niedoceniane wśród specjalistów leczących włosy. Również wiedza z zakresu fryzjerstwa wydaje się niezbędna, a z uwagi na podłoże wielu problemów dotykających skórę, psychologia jest kolejną dyscypliną wartą zagłębienia.

Jak znaleźć dobrego specjalistę?

PO 1. SPRAWDŹ WYKSZTAŁCENIE.

Jeśli jest to osoba która ma ukończone studia kosmetologiczne, trychologiczne i dodatkowo zagraniczne kursy z pewnością się tym pochwali. Jeśli jednak pewnego dnia doszła do wniosku, że od dziś będzie trychologiem i zrobi sobie kurs, może się nazywać: pasjonatem, ekspertem oraz będziesz mieć problem ze znalezieniem nazwy szkoły czy tytułu.

PO 2. PRZEŚLEDŹ INTERNET I SOCIAL MEDIA

Sprawdź opinię, zobacz jakie informacje znajdziesz w google. To, że ktoś wydał poradnik, nie znaczy że posiada wiedzę która pomoże Ci rozwiązać problem. Trychologia to zbiór wielu dziedzin medycyny, i naszą rolą jest tak rozpoznać mechanizmy zachodzące w Twoim organizmie by wskazać Ci lekarza który postawi diagnozę i wdroży ewentualne leczenie.

Pamiętaj o tym, że tu chodzi o Twoje zdrowie.

 
 

Nasze produkty